• جمعه ۲۸ تیر ماه، ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۲
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 984-9591-5
  • خبرنگار : 28012
  • منبع خبر : ----

کل و بز وحشی طارم، قربانی طمع شکارچیان


رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان طارم گفت: کل و بز وحشی که یکی از حیوانات نادر و حمایت شده منطقه خرمنه‌سر طارم است، قربانی طمع شکارچیان شد .


غلامرضا عباسی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه زنجان، با بیان این‌که ماموران حفاظت محیط زیست در حین گشت در منطقه باکلور داخل منطقه حفاظت شده شکارممنوع یک نفر سلاح به دست مشاهده کردند که جهت جلوگیری از تخلف احتمالی شکار در حین شروع به کار توسط ماموران دستگیر شد، اظهار کرد: از فرد متخلف، سلاح ته‌پر پنج تیر پران به همراه یک تیر فشنگ ساچمه‌ای آماده به شلیک کشف و ضبط شد .


وی با بیان اینکه طی اخبار موثق از مخبران معتمد محلی مبنی بر اینکه یک رأس بز وحشی توسط ۴ نفر در داخل منطقه شکارممنوع خرمنه‌سر اراضی روستای چرزه شکار شده و لاشه به داخل منزل انتقال یافته است، تصریح کرد: با حکم قضایی خانه فرد متخلف توسط ماموران مورد تفتیش قرار گرفت که  طی بررسی‌ها مقدار گوشت بز وحشی شکار شده، یک قبضه سلاح ته‌پر تک لول به همراه پنج تیر فشنگ چهارپاره مخصوص شکار حیوانات و چارپایان بزرگ کشف شد .


رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان طارم با بیان این‌که کل و بز وحشی جزو حیوانات حمایت شده منطقه خرمنه‌سر است، ادامه داد: فرد خاطی سابقه‌دار بوده و چند فقره شکار غیرمجاز در پرونده خود دارد .


این مسئول با اشاره به اینکه مراتب شکار غیرمجاز فرد خاطی صورت‌جلسه و به مراجع قضایی ارسال خواهد شد، ادامه داد: ضرر و زیان گونه کشف شده ۱۰ میلیون تومان به غیر از مجازات کیفری که دادگاه تعیین می‌کند، است .


به گزارش ایسنا، منطقه خرمنه‌سر طارم یکی از مناطق بکر استان زنجان است که محل زیست انواع گونه‌های گیاهی و حیوانات نادر است منطقه شکارممنوع خرمنه‌سر که از آبان سال 81 جزو مناطق شکارممنوع اعلام شد، در شمال استان زنجان و دامنه جنوبی سلسله جبال البرز واقع شده و وسعت آن حدود 77 هزار و 885 هکتار بوده و دامنه تغییرات ارتفاعی آن نیز از 300 تا 2800 متر است .


حیات‌وحش این منطقه شامل کل و بز، خرس قهوه‌ای، پلنگ، سیاه‌گوش، گرگ، کفتار، گراز، کبک دری، کبک چیل، طرلان، دلیجه، شاه‌بوف، عقاب طلایی و انواع پاسری فرم‌ها و نیز دارای گونه‌های گیاهی نظیر ارس، بلوط، گردو، بنه، ازگیل، زالزالک، سیاه تلو، افرا، داغداغان، ولیک، آلبالو تلخه، بادام کوهی، راش و انواع گون است .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: